MASTIPHAL

MASTIPHAL DYSKOGRAFIA
„Sowing Profane Seed” – (demo 1994)

„For a Glory of All Evil Spirits, Rise for Victory” – (album 1995)

„Promo’96” – (promo 1996)

„Seed of Victory” – (CD 1998)

„Damnatio Memoriae” – (DELUXE DIGI 2009)

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

BIOGRAFIA

Zespół powstał w 1991 roku z inicjatywy wokalisty Flaurosa i gitarzysty Cymerisa. W pierwszym roku działalności występował pod szyldem Dissolution. Dopiero w roku 1992 muzycy sprecyzowali kierunek stylistyczny, w jakim ma podążać zespół, oraz przybrali nazwę Mastiphal. Obok Christ Agony, Behemoth i Graveland, to jeden z pierwszych polskich zespołów black metalowych. Muzyka Mastiphal zdecydowanie odbiega jednak od tego, co prezentują ówczesne zespoły sceny black metalowej, przede wszystkim z powodu wykorzystania instrumentów klawiszowych.

Debiutanckie demo zatytułowane „Sowing Profane Seed” powstało w 1994 roku. Materiał został nagrany w czeskim studio „Fors” i wydany przez wytwórnię „Baron Records”. Rok później w studio „Music Project” został zarejestrowany album zatytułowany „For a Glory of All Evil Spirits, Rise for Victory”. Płyta została wydana na terenie Polski nakładem „Baron Records”. Rok później w Europie album ukazał się dzięki holenderskiej wytwórni Nocturn Records.

Niedługo po wydaniu debiutanckiego albumu zespół opuściło trzech muzyków. Do Flaurosa i Cymerisa dołączył jednak perkusista Paul i Mastiphal jako trio zarejestrował dwa utwory z myślą o płytach kompilacyjnych. Utwór „Summoned Howling” znalazł się na płycie „A Tribute To Hell” wydanej przez amerykańską wytwórnię Full Moon Productions, zaś „Mag-Sex” na trybucie legendy polskiego metalu „Czarne Zastępy – w hołdzie Kat”. Ostatnimi nagraniami zespołu w latach 90-tych była płyta kompilacyjna „Seed of Victory” wydana w 1998 roku przez firmę Vox Mortiis. Rok później rozeszły się drogi założycieli Mastiphal, którym coraz trudniej było porozumieć się w kwestiach muzycznych.

Po blisko 10 latach przerwy, zespół w 2009 roku wznowił działalność. We wrześniu tego samego roku polska wytwórnia Witching Hour Productions wydawała dwupłytowe wydawnictwo zatytułowane „Damnatio Memoriae”, które zawiera wszystkie dotychczas nagrane utwory Mastiphal. Na „Damnatio Memoriae” znalazły się również utwory koncertowe zarejestrowane podczas występu w 1994 roku. W 2010 roku składu Mastiphal uzupełnili gitarzyści Daamr i Opressor (także bass) oraz perkusista Senator, a zespół rozpoczął prace nad nowym albumem. W międzyczasie Mastiphal zaliczył ponowny debiut sceniczny występując podczas dwóch koncertów legendarnego Mayhem.

Jesienią tego samego roku Mastiphal rozpoczął nagrania powrotnego albumu zatytułowanego „Parvzya”. „Dzień gniewu pańskiego” to dziesięć premierowych kompozycji utrzymanych w klimacie klasycznego black metalu z wyraźnymi wpływami muzyki metalowej lat 80-tych i 90-tych. Album został nagrany w dwóch polskich studiach nagrań: Maq Studio oraz Hunted House. Na przełomie stycznia i lutego 2011 roku album płyta została zmiksowana w kultowym szwedzkim studio Necromorbus (znani ze współpracy z takimi zespołami jak Watain, Funeral Mist czy Destroyer 666). Zespół ponownie zdecydował się na współpracę z Witching Hour Productions, która w maju 2011 roku wyda album w formie digibook oraz LP gatefold.

Mastiphal planuje premierę koncertową albumu podczas dwudniowego festiwalu Silesian Massacre w Katowicach, gdzie wystąpi obok takich zespołów jak Dodheims Gard, Entombed, Kataklysm. Zespół potwierdził również swój występ podczas wrześniowego festiwalu „The Underground Unleashed” w Darjeeling, w Indiach.


WYDAWNICTWA:

„Sowing Profane Seed” – (Baron Records 1994)
„For a Glory of All Evil Spirits, Rise for Victory” – (Baron Records 1995 /Nocturn Records 1996)
„Seed of Victory” – (Vox Mortiis 1998)
„Czarne Zastępy – W hołdzie Kat” – (Pagan Records 1998)
„A Tribute to Hell” – (Full Moon Productions 1998)
„Damnatio Memoriae” – (Witching Hour Productions 2009)


ZESPÓŁ:

mastiphalofficial@gmail.com
www.myspace.com/mastiphalofficial


WYDAWCA:

www.witchinghour.pl
biuro@witchinghour.pl


SKŁAD:

Flauros – vocal
Daamr – guitars, bass
Oppressor – guitars, bass
Cymeris – guitars
Senator – drums


PRZYKŁADOWE RECENZJE:

METAL.PL: http://metal.pl/temprecenzja.php?id=88

DARKPLANET.PL: http://www.darkplanet.pl/Mastiphal-Damnatio-Memoriae-39550.html

(Choć zazwyczaj jestem przeciwnikiem tego typu wydawnictw, to bardzo się cieszę, że ktoś decyduje się na wydawanie tego typu wykopalisk, które już dawno pokryły się tona kurzu. Miłośnicy black metalu powinni koniecznie sięgnąć po ten album, zważywszy na fakt, że zdobycie każdego z tych składowych wydawnictw jest bardzo trudne i może być bardzo drogą imprezą. Jestem zdecydowanie na tak.)

ATMOSPHERIC.PL: http://atmospheric.pl/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=3074&Itemid=2 – 5/6

(MASTIPHAL to kawał historii polskiego black metalu lat `90. Nazwa ta czasem powraca na usta mianiaków za sprawą poczynań Flaurosa, osiągającego dziś sukcesy z DARZAMAT. Miło więc teraz powrócić do nagrań tego zespołu, a tym bardziej iż reedycja „Damnatio Memoriae” przygotowana przez Witching Hour to super digipack z książeczką z tekstami i biografią, a przede wszystkim dwiema płytami.)

MROCZNA STREFA: http://www.mrocznastrefa.webh.pl/recenzje-m.php


WYWIADY:

WITCHING HOUR